• "Dermatologia estetyczna jest zupełnie bezpieczna"

  - dr. A. Rabczyńska

   
 • "Zabieg powiększenia ust spełnił moje oczekiwania"

  - Małgorzata Świerczek

   
 • "Polecam Klinikę Murano w Warszawie!"

  Weronika B.

   
 • "Medycyna estetyczna stoi na wysokim poziomie"

  - dr n. med. P. Waglewski

   
 • "Po zabiegu karboksyterapii znów czuję się piękna"

  - Agnieszka S.

   
 

Zabiegi na cellulit: Co naprawdę działa?

Cellulit na udzie: Większość kobiet, nawet bardzo sprawnych fizycznie, ma cellulit - tłuszcz, który powoduje wgłębienia na skórze.

Jeśli przeszkadza Ci cellulit, nie jesteś sama. Nasze pragnienie pozbycia się - lub przynajmniej zmniejszenia - cellulitu doprowadziło do powstania wielu opcji leczenia. Przy tak wielu dostępnych metodach leczenia, trudno jest określić, co - jeśli w ogóle - działa.

Aby się tego dowiedzieć, dermatolodzy przeprowadzili badania naukowe. Ucieszy Cię wiadomość, że badania wykazały, iż niektóre zabiegi mogą sprawić, że cellulit stanie się mniej widoczny - przynajmniej na jakiś czas. Oto informacje na ten temat.

Najlepsze rezultaty według badań naukowych

Terapia falami akustycznymi

Podsumowanie: Badania wykazują, że może ona zmniejszyć widoczność cellulitu. Aby zaobserwować redukcję, potrzeba kilku sesji zabiegowych.

Terapia falami akustycznymi: Podręczne urządzenie wykorzystuje fale dźwiękowe do rozbijania cellulitu.

Leczenie laserowe

W leczeniu cellulitu stosuje się różne rodzaje zabiegów laserowych.

Podczas jednego z mało inwazyjnych zabiegów laserowych, zwanego Cellulaze™, pod skórę wprowadza się maleńkie włókno laserowe. Kiedy laser zostaje uruchomiony, jego energia rozbija twarde pasma pod skórą, które powodują, że widzimy cellulit. Zabieg ten może również pogrubić skórę, co jest bardzo ważne. W miejscach, gdzie tworzy się cellulit, skóra często ulega ścieńczeniu. Pogrubienie skóry może pomóc w zmniejszeniu widoczności cellulitu.

Podsumowanie: Cellulaze™ może zmniejszyć widoczność cellulitu. Pacjenci obserwują rezultaty, które utrzymują się przez rok lub dłużej. Potrzeba więcej badań, aby z całą pewnością stwierdzić, jak bardzo pomocny może być ten laser.

W przypadku innych zabiegów laserowych u niektórych pacjentów zaobserwowano zmniejszenie cellulitu. Rezultaty mogą utrzymywać się przez 6 miesięcy lub dłużej; jednak zazwyczaj powracają niewielkie dołeczki.

Cellulit różni się od tkanki tłuszczowej. Zabiegi, które mogą skutecznie usunąć tłuszcz, często nie mają wpływu na cellulit.

Subcision

Ta procedura medyczna, zwana Cellfina™, polega na wprowadzeniu przez dermatologa igły tuż pod skórę w celu rozbicia twardych pasm znajdujących się pod skórą, które powodują, że widzimy cellulit.

Podsumowanie: Wykazano, że Cellfina™ zmniejsza dołeczki w skórze, które są widoczne w przypadku cellulitu. W badaniu przeprowadzonym na 232 pacjentach, 99% z nich stwierdziło, że są zadowoleni z rezultatów. Rezultaty mogą utrzymywać się przez 2 lata, a nawet dłużej.

Precyzyjne uwalnianie tkanki wspomagane podciśnieniem

Ta metoda również rozbija twarde pasma, które powodują, że widzimy cellulit. Podczas tego zabiegu dermatolog użyje urządzenia z małymi ostrzami do przecięcia twardych pasm. Po przecięciu pasm tkanka przesuwa się ku górze, aby wypełnić i zlikwidować wgłębienie w skórze.

Podsumowanie: Może to być skuteczny zabieg redukujący cellulit. W niewielkim badaniu wykazano, że u wielu pacjentów, którzy poddali się temu zabiegowi, cellulit zmniejszył się na okres do 3 lat. Jest jeszcze zbyt wcześnie, aby to stwierdzić, ale wyniki mogą utrzymywać się jeszcze dłużej.

Utrata wagi

Najważniejsze: Nadwaga może sprawić, że cellulit będzie bardziej widoczny. U niektórych osób utrata wagi i utrzymanie prawidłowej wagi ciała zmniejsza widoczność cellulitu. Jeśli jednak podczas odchudzania pojawi się luźna skóra, cellulit może stać się bardziej widoczny.

Ćwiczenia

Najważniejsze: Większa ilość mięśni sprawia, że skóra wygląda na gładszą i jędrniejszą. Zastąpienie tłuszczu mięśniami może również sprawić, że cellulit będzie mniej widoczny.

Dowody na to, że zabieg może być skuteczny

Karboksyterapia

Podczas tej procedury medycznej tuż pod skórę wprowadza się gaz - dwutlenek węgla (CO2). CO2 różni się od tlenku węgla, który może być śmiertelnie niebezpieczny. Możliwe skutki uboczne karboksyterapii to dyskomfort podczas zabiegu i tymczasowe zasinienia.

Najważniejsze: Pierwsze badania wykazują, że kobiety mogą zauważyć mniejszy cellulit. W jednym z badań 10 kobiet poddano 8 zabiegom. Po tych zabiegach badacze stwierdzili, że kobiety miały nieco mniej cellulitu.

Kremy i balsamy

Podsumowanie: Naukowcy odkryli, że niektóre kremy i balsamy mogą mieć wpływ na cellulit.

Produkty zawierające kofeinę mogą odwadniać komórki, co może sprawić, że cellulit będzie mniej widoczny. Aby utrzymać rezultaty, musisz stosować produkt codziennie.

Pewien wpływ na cellulit może mieć także produkt zawierający 0,3% retinolu. Niektóre kobiety, które go stosowały, twierdzą, że zauważyły u siebie nieco mniejszy cellulit. Retinol może pomóc w pogrubieniu skóry, co może zmniejszyć widoczność cellulitu. Zanim dowiesz się, czy retinol może Ci pomóc, musisz stosować produkt przez 6 miesięcy lub nawet dłużej.

Aby uniknąć wysypki po zastosowaniu kremu lub balsamu na cellulit, przetestuj go na małej powierzchni. Jeśli w ciągu 48 godzin nie wystąpi reakcja skórna, możesz użyć większej ilości produktu.

Jeśli chcesz wypróbować krem lub balsam na cellulit, warto najpierw przetestować go na niewielkiej powierzchni. Niektóre osoby mają reakcję alergiczną skóry.

Testowanie na małej powierzchni jest również ważne, ponieważ istnieją doniesienia o osobach, które stają się niespokojne lub mają przyspieszone bicie serca podczas stosowania produktu zawierającego aminofilinę. Osoby korzystające z inhalatora dla astmatyków zdecydowanie powinny unikać stosowania produktów zawierających aminofilinę. Nawet krem, który ją zawiera, może powodować problemy z oddychaniem.

endermologie®

Zabieg ten, dostępny w uzdrowiskach, wykorzystuje urządzenie, które wykonuje głęboki masaż, a jednocześnie podnosi skórę za pomocą narzędzia przypominającego podciśnienie. Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) zatwierdziła ten zabieg jako urządzenie medyczne, którego potencjał szkodliwości jest niewielki. FDA nie stwierdziła jednak, że to urządzenie działa.

Osoby oferujące endermologie® twierdzą, że aby zobaczyć rezultaty, należy przeprowadzić kilka sesji zabiegowych. Każda sesja trwa około 45 minut.

Podsumowanie: Wyniki badań są różne. Niektóre badania nie wykazały różnicy w występowaniu cellulitu między kobietami, które poddały się endermologii®, a tymi, które jej nie poddały. Inne badania wykazały, że u kobiet, które poddały się zabiegowi, nastąpiła zauważalna redukcja. Wyniki te były jednak tymczasowe.

Jeśli zaobserwowano rezultaty, wydaje się, że aby je utrzymać, należy kontynuować zabiegi. Cellulit ma tendencję do powracania w ciągu 1 miesiąca od zaprzestania kuracji.

Zabiegi jonitermii redukujące cellulit

Jeśli zdecydujesz się na ten zabieg w spa, cellulit zostanie pokryty algami lub glinką - a czasem mieszanką obu tych substancji. Następnie do tego obszaru przykładane są elektrody. Zanim technik opuści pomieszczenie, obszar ten zostanie owinięty folią. Podczas zabiegu odczuwalny jest łagodny prąd elektryczny. Niektóre osoby twierdzą, że prąd jest bolesny lub nieprzyjemny.

Mówi się, że zabieg ten zmniejsza rozmiar obszaru poddawanego zabiegowi, co może zmniejszyć widoczność cellulitu.

Wniosek: Bez niezależnych, opublikowanych badań trudno jest stwierdzić, czy ten zabieg działa. Niektóre osoby twierdzą, że ich skóra jest bardziej napięta, ale nadal widać u nich cellulit. Inni twierdzą, że nie zauważyli żadnej różnicy. Jeśli zauważysz rezultaty, utrzymają się one tylko przez około 12 do 18 godzin.

Radiofrekwencja

Jest to rodzaj zabiegu, który podgrzewa cellulit. Jedno z urządzeń zatwierdzonych przez FDA łączy częstotliwość radiową z laserem, odsysaniem i masażem w celu zwalczania cellulitu.

Podsumowanie: Najnowsze badania sugerują, że u niektórych pacjentów cellulit jest nieco mniejszy. Rezultat ten jest jednak krótkotrwały i potrzeba kilku zabiegów, aby zaobserwować tę niewielką zmianę.

Po zabiegu często pojawiają się siniaki. Zanikają one z czasem.

Zbyt wcześnie, aby stwierdzić, czy te zabiegi działają.

Liposukcja wspomagana laserem

Liposukcja to inwazyjna procedura medyczna, która sprawdza się w usuwaniu niewielkich ilości tłuszczu.

Najważniejsze: Choć liposukcja może bardzo skutecznie usunąć niechciany tłuszcz, nie jest zalecana do pozbywania się cellulitu. Może ona sprawić, że dołeczki staną się bardziej widoczne.

Jednak dodanie do liposukcji zabiegu laserowego może pomóc w pozbyciu się cellulitu. Jest jeszcze zbyt wcześnie, aby stwierdzić, czy liposukcja wspomagana laserem jest skuteczna.

Ultradźwięki

Technika zwana liposukcją ultradźwiękową to nieinwazyjna procedura, która namierza i niszczy tłuszcz.

Najważniejsze: Nie ma dowodów na to, że same ultradźwięki mogą zmniejszyć cellulit. Jednak w połączeniu z innym zabiegiem na cellulit, ultradźwięki mogą zmniejszyć jego widoczność. Jest zbyt wcześnie, aby stwierdzić, czy będzie to skuteczne. Potrzebne są dalsze badania.

Niezalecane w leczeniu cellulitu

Kriolipoliza

Zabieg ten polega na zamrażaniu zbędnego tłuszczu w celu pozbycia się go.

Ogólna ocena: Choć może być bardzo skuteczny w pozbywaniu się małych kieszonek niechcianego tłuszczu, obecnie nie pozwala pozbyć się cellulitu.

Mezoterapia

Podczas tego zabiegu pacjent otrzymuje serię zastrzyków w obszar(y) dotknięte cellulitem. W obszar ten wstrzykiwane są różne substancje, w tym kofeina, hormony, enzymy i wyciągi ziołowe. Ponieważ każdy specjalista stosuje unikalną mieszankę składników, nie ma sposobu, aby stwierdzić, które z nich - jeśli w ogóle - są skuteczne.

Wniosek z tego taki, że: Niewiele badań wykazało, że to działa. Efekty uboczne są powszechne i obejmują zaczerwienienie i obrzęk, delikatne grudki pod skórą, infekcje, reakcje alergiczne i zmiany skórne.

Suplementy

Niektórzy twierdzą, że przyjmowanie suplementów zawierających takie składniki jak kofeina, wyciąg z pestek winogron lub miłorząb japoński może zmniejszyć cellulit.

Podsumowując: Nie ma dowodów na to, że jakikolwiek suplement może zredukować cellulit.

Dermatolog może pomóc Ci zdecydować, co jest dla Ciebie odpowiednie

Przed poddaniem się jakiemukolwiek zabiegowi kosmetycznemu (który nie jest konieczny z medycznego punktu widzenia), zawsze najlepiej jest skonsultować się z lekarzem, który zna i leczy daną chorobę. Wyniki zależą od umiejętności i doświadczenia osoby wykonującej zabieg.

Dermatolodzy są ekspertami w dziedzinie skóry, więc rozumieją ją i to, co znajduje się tuż pod nią. Dermatolog, który oferuje leczenie cellulitu, może pomóc Ci zdecydować, który zabieg będzie dla Ciebie najskuteczniejszy i odpowiedzieć na Twoje pytania.


Dodatkowe powiązane zasoby

Nieinwazyjne usuwanie tłuszczu: Czego możesz się spodziewaćLiposukcja
: Co może mi dać?


Piśmiennictwo
Alizadeh Z, Halabchi F, et al. "Review of the mechanisms and effects of noninvasive body contouring devices on cellulite and subcutaneous fat." Int J Endocrinol Metab. Epub ahead of publication Jul 3, 2016.

Kaminer MS, Coleman WP, et al. "Multicenter pivotal study of vacuum-assisted precise tissue release for the treatment of cellulite." Dermatol Surg. 2015 Mar;41(3):336-47.

Khan, MH, Victor F, et al. "Leczenie cellulitu: Part I. Pathophysiology." J Am Acad Dermatol. 2010 Mar;62(3):361-70; quiz 371-2.

Khan, MH, Victor F, et al. "Leczenie cellulitu: Część II. Postępy i kontrowersje." J Am Acad Dermatol. 2010 Mar;62(3):373-84; quiz 385-6.

Luebberding S, Krueger N, et al. "Cellulite: An evidence-based review." Am J Clin Dermatol. 2015 Aug;16(4):243-56.

Pianez LR, Custódio FS, et al. "Effectiveness of carboxytherapy in the treatment of cellulite in healthy women: a pilot study." Clin Cosmet Investig Dermatol. 2016 Aug 22;9:183-90.