Płeć pacjentów medycyny estetycznej
Przywiązywanie dużej uwagi do swojego wyglądu zewnętrznego i stałe dbanie o własne ciało przez bardzo długi czas uważane było wyłącznie za domenę kobiet. Mężczyźni, na pierwszy rzut oka, raczej nie dbali o to z taką troską. W ostatnich latach coraz częściej okazuje się jednak, że panowie wcale nie pozostają za kobietami tak daleko w tyle, jak się wydawało. Dbanie o własny wygląd jest rzeczą naturalną i w pełni zrozumiałą dla każdego z nas. Każdy człowiek posiada bowiem wrodzoną potrzebę podobania się innym oraz bycia akceptowanym przez swoje towarzystwo. We własnym ciele chcemy po prostu czuć się dobrze i zależy nam również na tym, aby inne osoby mogły czuć się tak samo w naszym towarzystwie. Oczywiście, każdy z nas jest także podatny na liczne czynniki zewnętrzne które często stanowią istotną motywację do dbania o swój wygląd z jak najwyższą uwagą.
Bardzo często są to kwestie zawodowe – atrakcyjny wygląd może pomóc nam w pracy czy zdobyciu lepszej posady. W tym przypadku widać wyraźną zmianę myślenia u mężczyzn, którzy prawdopodobnie zaczynają uświadamiać sobie coś, o czym kobiety wiedziały już od dawna. Wielu z nich jeszcze całkiem niedawno nawet nie pomyślałoby o tym, że dobry wygląd może być ważnym atutem chociażby w czasie ważnego spotkania biznesowego. W końcu najważniejszymi cechami powinna być tutaj wiedza czy doświadczenie. Są one rzecz jasna istotne, ale zadbany wygląd również może być niezwykle pomocny.
Zmiana tego myślenia u panów jest widoczna w wielu różnych kwestiach. W dziedzinie skutecznego dbania o swój wygląd zaczęli oni znacznie naśladować kobiety i coraz częściej odwiedzać kliniki medycyny estetycznej. Podobnie jak i dotychczasowe klientki, również i oni potrafią być dość wybredni; zawsze wymagają nie tylko wysokiej skuteczności takich zabiegów, ale także i bezpieczeństwa. Śmiało można zatem powiedzieć, że współczesny mężczyzna dba o swój wygląd znacznie bardziej niż jeszcze stosunkowo niedawno. Często nie cofa się w tym celu nawet przed medycznym poprawianiem poszczególnych niedoskonałości własnego ciała.