Zabieg botoxu
Botox, czyli toksyna botulinowa znana jest również jako jad kiełbasiany. Jest to naturalna toksyna o bardzo silnym działaniu – jej podstawowym wpływem na organizm jest wstrzymanie wydzielania się w nim acetylocholiny, która odpowiada z kolei za przekazywanie impulsów między mięśniami a nerwami. Blokuje ona synapsy nerwowo-mięśniowe. Wszystko to sprawia, że mięśnie w danym miejscu znacznie się rozluźniają, a skóra staje się bardzo wygładzona. Substancja ta znajduje wiele różnych zastosowań w poszczególnych dziedzinach szeroko rozumianej medycyny.
Powszechnie wykorzystuje się ją chociażby w okulistyce oraz neurologii, ale najczęściej kojarzona jest przede wszystkim z dermatologią. Może ona być stosowana na przykład przy terapii przeciwko nadmiernej potliwości skóry oraz przy likwidowaniu zmarszczek mimicznych. Wykorzystywane do tego preparaty są oczywiście w pełni bezpieczne – produkuje się je w warunkach laboratoryjnych i dokładnie oczyszcza ze wszystkich potencjalnych zagrożeń; oprócz tego zawsze są one dostępne i podawane jedynie w bardzo ściśle określonych ilościach. W czasie jednego zabiegu wygładzania zmarszczek mimicznych podaje się pacjentowi dawkę o wartości 20-60 jednostek. Nie jest to zbyt duża ilość – ma ona działać jedynie w ściśle określonym miejscu jej podawania. Jest to bardzo ważne, bowiem dzięki temu zapewnia się pacjentowi bezpieczeństwo: toksyczność botoxu może być szkodliwa przy dawce na poziomie od 2,5 do 3 tysięcy jednostek.
Efekty takiego zabiegu utrzymują się przez 4 do 6 miesięcy – może on być wówczas powtarzany w celu długotrwałego utrzymania takich rezultatów. Istnieje wiele wskazać kosmetycznych do stosowania toksyny botulinowej. Najważniejsze z nich to między innymi: korekcja fałdów nosowo – wargowych, zmarszczki skóry nosa, kurze łapki tzw. zmarszczki wokół oczu, korekta blizn, korekta linii żuchwy.